Ciekawy człowiek, ciekawy biznes – Latający Logopeda, Transkrybentka i rękodzielniczka w jednej osobie! Cz.2

W poprzednim wpisie poznaliście Latającego Logopedę/Transkrybentkę i Rękodzielniczkę, czyli Basię Dudzik. Zajmuje się ona transkrypcjami, prowadzi poradnię logopedyczną i szyje zawodowo. Jak Basi udaje się połączyć pasję, macierzyństwo i pracę zawodową? Zapraszam do drugiej części wywiadu. Basię poznaliście TUTAJ.

12418016_596996447121196_8355923809588625040_n

E: Jak myślisz czy kobiety są lepsze w prowadzeniu własnego biznesu? Jeśli tak to dlaczego?

B: Nie użyłabym słowa lepsze. Na pewno musimy więcej przeszkód pokonać. Taki nasz los, że robiąc biznes musimy pamiętać o dzieciach i domu, bo presja rodzinna (czytaj: matek i teściowych oraz całej reszty) i społeczna nadal jest duża. Ja osobiście do tej pory słyszę, że powinnam się dziećmi zająć. Trochę czasu mi zajęło, żeby się nauczyć po prostu puszczać takie teksty mimo uszu.

1onorxy-ww0-peter-hershey

E: Wiemy już jaką drogę przeszłaś zawodowo do miejsca, w którym znajdujesz się teraz. Jak myślisz, co odegrało w twoim życiu zawodowym większą rolę: konsekwencja w realizacji planów czy przypadek/zrządzenie losu?

B: Raczej konsekwencja. Z przypadków staram się korzystać i wyciągać z nich jak najwięcej. Ale to konsekwentne działanie jest przyczyną tego, że jestem w takim a nie innym miejscu. Choć oczywiście momenty skręcania w nieodpowiednie ścieżki też mam.

E: Czas na lekcje na błędach: co zawodowo było twoim największym błędem w karierze? Przed czym byś nas przestrzegła?

B: Największym moim błędem było nie wzięcie pod uwagę tego, że coś może pójść źle. Zupełnie nie przygotowałam się na wypadek braku klientów, chorób moich pacjentów i moich dzieci. I coś, co jeszcze zdarza mi się robić – przecenianie swoich możliwości. Zupełnie jakbym zakładała, że moja doba ma więcej godzin. Teraz już umiem tak zaplanować swoją pracę, żeby mimo wszystko, nawet jak coś wypadnie, pchać biznes do przodu. Jeżeli chodzi o przestrzeganie, to mam jedną rzecz, która u mnie nie występuje, ale którą obserwuję u innych kobiet. Nie traktuję firmy jak swojego dziecka, nie przywiązuję się do niej emocjonalnie. Będę pierwszą osobą, która pomyśli o zamknięciu firmy czy zmianie jej profilu, gdy tylko zobaczę, że ciągnie mnie na dno. A, i jeszcze coś, co jest ważne przy działaniach związanych z dziećmi i edukacją. Martwe okresy związane z wakacjami, świętami, feriami zimowymi. Trzeba sobie zaplanować tak finanse, żeby uwzględnić ten czas i zmniejszenie wtedy zarobków lub całkowity ich brak.

 

Widzicie jaka masa min może wysadzić biznes w tej branży? Trzeba mieć cierpliwość, determinację, ale i też umieć rozplanować finanse na dłuższą metę.

 

E: Czy masz w swoim otoczeniu wiele kreatywnych kobiet?

B: I tak i nie. W Częstochowie jest ich kilka i są związane z szyciem. Za to przez internet znam ich wiele 🙂 z częścią spotykam się osobiście.

E: Ostatnie pytanie. Czego życzyła byś dziewczynom które chcą zająć się czymś takim jak ty?

B: Wytrwałości, bo we wszystkich trzech moich zawodach jest konieczna 🙂

Strona internetowa Latający Logopeda

FB: Latający Logopeda

FB: Transkrybentka

Basia ze względu na krótką przerwę w prowadzeniu FB krawickiego nie chciała go na razie udostępniać 🙂

 

Widzicie teraz, jaką mamy siłę w sobie? Czy macie podobne doświadczenia, którymi chcielibyście się podzielić? Czekam na wasze komentarze! 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Ciekawy człowiek, ciekawy biznes – Latający Logopeda, Transkrybentka i rękodzielniczka w jednej osobie! Cz.2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s